Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

História obce

Obec PODHORIE vznikla z dvoch katastrálnych území – z Teplej a Žakýla.

Osada Žakýl sa v písomných prameňoch po prvýkrát uvádza v r. 1352. Jedná sa o odpis listiny kráľa Ľudovíta - majiteľom Šášovského panstva. Osada Teplá sa po prvýkrát uvádza v listine z r. 1388 podľa ktorej ju Magister Frank dostal od Žigmunda Luxemburského do majetku Šášovské panstvo. Meno obce „ Teplá“ pochádza od teplého žriedla, a od tej istej teplej vody, ktorá vyvierala na tomto území. Teplá a Žakýl ležia na spoločnej hranici medzi tekovskou a hontianskou stolicou, a na spoločnej hranici medzi biskupstvom bansko-bystrickým a ostrihomským. V stredoveku osady Teplá a Žakýl patrili Banskej Štiavnici, neskôr boli násilne pripojené k hradnému panstvu Šášov.
V roku 1509 došlo k prvému zlúčeniu obcí pod spoločným richtárom. Z tohto obdobia je zachovaná i pôvodná pečať s vyobrazením Sv. Juraja na koni zabíjajúceho draka, text pečate :

„ SIGILUM REIGI TEBLA ET SCAGKIL 1509 “ ( pečať obcí Teplá a Žakýl 1509).

Z menovanej pôvodnej pečate sa vytvoril súšasný erb obce.

Od r. 1662 Teplá a Žakýl patrili pod Komorské panstvo Šášov so sídlom v Ladomeri, ktoré boli súčasťou Banskej komory v Banskej Štiavnici. Po administratívno-územnom delení v r. 1849-1919 obce patrili do Tekovskej župy a v r. 1923-1928 do Zvolenskej župy. Obyvatelia Žakýla sa zaoberali roľníctvom, uhliarstvom, neskôr povozníctvom. Obyvatelia Teplej najmä drevorubačstvom, čo súviselo s dopytom a rozvojom banskej ťažby v Banskej Štiavnici. Podhorie vzniklo vr. 1964 zlúčením pôvodne samostatných obcí Teplá a Žakýl.

Za najstarší historický nález možno považovať zvyšky Žakýlskeho hradu, ktorý leží severovýchodne od obce na tzv. Brezovom vrchu. Z pôvodného hradu je tu dnes zachovaný len vonkajší obranný val a podzemný ( pivničný) priestor. Údajne popod hrad viedla „ Matejova cesta“, ktorou sa vozilo striebro z Banskej Štiavnice do Kremnice. Žakýlsky hrad, spolu so Sitnom, s hradom pri Sklených Tepliciach, pri Lovči a pri Trubíne boli postavené na ochranu štiavnických drahých kovov a všetkého čo s nimi súviselo. Žakýlsky hrad obývali kráľovskí strážcovia – Sikuli, ktorí sa po jeho zániku v 13. storočí usadili pod hradom a vytvorili osadu Žakýl ( Zekel – Sikul ), ktorá sa nachádzala asi 4 km od dnešnej časti obce Podhorie ( časť Žakýl).

Od roku 1975 má obec Podhorie založenú svoju kroniku. 4.10.1975 sa stal obecným kronikárom pán Zoltán Hrnčiar. Od tohto roku sa v obci zaznamenávajú dôležité udalosti, ktoré sa odohrali v obci, na Slovensku i vo svete. V kronike je zaevidované napr. počasie v príslušnom roku, aký mali rok poľnohospodári, aký bol v obci cirkevný život, či rôzne kultúrne a spoločenské udalosti ktoré sa konali v obci a jej blízkom okolí. Dňom 1.7. 1998 až do roku 2013 do obecnej kroniky prispievala kronikárka pani Mgr. Anna Mikušková. Od roku 2013 vedie obecnú kroniku pani Oľga Tatárová. Táto z vlastnej iniciatívy zaviedla kroniku významných životných udalostí našich spoluobčanov, konaných brigádach, či podujatiach, ktorá je doplnená aj o zaujímavé fotografie. Kronikárske zápisy od roku 2013 sú uvedené v samostatnej časti "Kronikárske zápisy".

Z obecnej kroniky vyberáme niektoré významné skutočnosti pre obec Podhorie:

autobus premáva od roku 1948

elektrický prúd a telefón boli zavedené v roku 1949

výstavba kultúrneho domu sa začala v roku 1956

pošta bola zriadená v roku 1959

obecná pálenica bola dokončená 15.januára 1972

výstavba obecného vodovodu sa začala v roku 1971, dokončený bol v roku 1973

amfiteáter v obci spolu so šatňami bol postavený v roku 1971, v roku 1974 bol oplotený športový areál a postavené stánky, v roku 1980 sociálne zariadenie

folklórny súbor Podhorčan bol založený v roku 1972 pod vedením pani Margity Kúšikovej

dom smútku bol skolaudovaný v roku 1981

materská škola bola prerobená a daná do prevádzky v roku 1986


 
  • podhorie_2 001.jpg

    Prvý autobus v obci


 

dnes je: 16.10.2019

meniny má: Vladimíra

podrobný kalendár

Počasie Podhorie
ÚvodÚvodná stránka