Vysvätenie kríža na počesťtragického úmrtia dvoch študentov lesníckej školy v Banske Štiavnici

07.04.2016 15:39

Všetkých Vás pozývame v nedeľu dňa 24. apríla 2016 o 13,00 hod do časti obce Teplá (časť Berantová), kde sa bude konať vysvätenie kríža postaveného na počesť tragického úmrtia dvoch študentov Lesníckej školy v Banskej Štiavnici.

Spomienky na tragickú udalosť od ktorej práve uplynulo 80 rokov,  sú popísané v knihe: Polstoročie SLTŠ v Banskej Štiavnici (1919 - 1969), vydanej v roku 1969, na str. 38-39 takto:

"V to jarné popoludnie prišla do školy hrozná správa: dvaja žiaci - lesníci ležia zastrelení povyše obce Teplá. Chýr sa rozletel zo školy do celého mesta, ktoré bolo správou zdesené. Ako došlo k tejto tragickej udalosti 25. apríla 1936?

V polovici apríla sťažovali si občania Močiara na škody spôsobené diviakmi na poliach, ktoré boli vysadené zemiakmi. Nariadená úradná poľovačka po dve nedele bola bezúspešná, a tak sa rozhodol Ing. Pitel - profesor poľovníctva, že sa na diviakov bude striehnuť vo dne v noci, vždy po 4 žiakov. Vybral najskúsenejších z 3. a 4. ročníka. V utorok došiel rad na mojich spolužiakov Jána Hanišku z Voznice a Eduarda Skybu zo Žiliny. Títo priatelia z 3. ročníka podľa príkazu profesora išli vystriedať tých, čo boli na postriežke cez deň. Okolo 4. hodiny odpoludnia, keď prechádzali pastvou povyše Teplej, neopatrne si nabili zbrane a idúc za sebou do kopca, zachytili sa kohútiky Skybovej "lankasterky" o jeho rozopnutý hubertus. Ozval sa výstrel, ktorým bol zasiahnutý vpredu idúci Haniška do temena hlavy. Klesol na zem mŕtvy. Zdesený kamarát obviazal mu hlavu vlastnou košeľou, napísal rodičom lístok na rozlúčku a v bezradnosti obrátil zbraň proti sebe. Tým tragédia bola dovŕšená. Oba výstrely počul roľník, ktorý oral na protiľahlom svahu. Prišiel k miestu nešťastia, ale pomôcť im už nemohol.

Zdesená škola a zarmútení spolužiaci vystrojili študentský pohreb, aký snáď nemá páru v bohatej histórii Banskej Štiavnice. Pri katafalku, ktorý bol postavený v záplave kvetov vo vestibule školy, striedali sa čestné stráže spolužiakov.

Pochovali sme ich v spoločnom hrobe na dolnom cintoríne pri Piarskej bráne. Aby si spolužiaci uctili pamiatku kamarátov, dali postaviť malý pomníček na mieste nešťastia a na prvé výročie tragédie ho slávnostne odhalili."

Späť

Vyhľadávanie

© 2010 Všetky práva vyhradené.

Vytvorené za podpory DATATRADE