Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Všeobecne

Obec PODHORIE sa rozprestiera na úpätí Štiavnického pohoria. Patrí do CHKO Štiavnických vrchov. Chotár je hornatina z andezitov a ich pyroklastík. Lesy majú prevažne zastúpenie listnatých druhov. Vlastníctvo lesov je zmiešané – existuje vysoký podiel štátnych a mestkých lesov, na území existuje urbariát.

Od severu obec chráni Hudcov vrch ( 702 m), od severovýchodu vrchy Berantovo ( 766 m ), Hrb ( 679 m), hrad Žakýl ( 810 m ).
Od juhozápadu sú to vrchy Soliská ( 612 m) a Marienka – Široký vrch ( 777 m).
Cez obec preteká potok Teplá, ktorý pramení pod Kautrínom.

Obec na juhovýchode susedí s mestom Banská Štiavnica a obcou Banská Belá, na severozápade s obcou Sklené Teplice, Repištie a Močiar.
Občania obce žijú v prostredí uprostred zelených lúk a hôr. Pozostáva z dvoch katastrálnych území

- k.ú. TEPLÁ

a

- k.ú. ŽAKÝL

Severovýchodne od obce sa nachádzajú zvyšky hradu Žakýl a Žakýlske pleso – miestne nazývané „ Morské oko “, je to jediný prírodný výtvor v okolí Banskej Štiavnice.

Celá obec sa nachádza v peknej lokalite, ktorá má veľmi výhodné prírodné podmienky hlavne v oblasti vidieckej turistiky - rozvoj cestovného ruchu, poskytovanie služieb, vytvorenie tradičných remesiel.

V obci sa nachádza prírodný amfiteáter, slúži ako možnosť zachovania kultúrnych tradícií, zvyklostí – organizovanie folklórnych festivalov , výstav.

Celá oblasť tvorí jeden z najdôležitejších potenciálov socialno-ekonomického a kultúrneho rozvoja.


 
  • IMG_4775.jpg

    Obec Podhorie

  • IMG_4771 (600 x 400).jpg

    Teplá

  • IMG_4774 (600 x 400).jpg

    Žakýl


 

dnes je: 16.10.2019

meniny má: Vladimíra

podrobný kalendár

Počasie Podhorie
ÚvodÚvodná stránka